Uczniowie kl. VII i VII ostatni dzień października spędzili pod znakiem książki, filmu i dyni. Szkolna biblioteka zamieniła się w kino. Wygodnie rozparci kinomaniacy wzruszali się losami bohaterów Quo vadis. Nie mogli uczestniczyć w uczcie u Nerona, ale zadbali o włoski akcent i zadowolili się pizzą. Wieczór ten był ćwiczeniem zmysłów: wzroku, słuchu, smaku i prawej półkuli mózgu - wyobraźni. Teraz pozostało tylko w ciszy oddać się lekturze, aby skonfrontować własne wyobrażenia z dziełem reżysera - Jerzego Kawalerowicza.
Szkolna biblioteka zamieniła się w kino
I Międzyregionalny Konkurs Frazeologiczny
Lena Sierka, Wiktor Mrówka i Krzysztof Gałąź - uczniowie SP w Ryczówku poczuli „pociąg do słowa” i owładnięci żądzą współzawodnictwa przystąpili do I Międzyregionalnego Konkursu Frazeologicznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Kluczach. Po głowie chodziły im najrozmaitsze myśli, ale zapragnęli sięgnąć po laury, toteż 30.10. o godz. 9.00 jak jeden mąż zasiedli w ławach , dwoili się i troili, aby zabłysnąć wiedzą. Wszystkim życzymy sukcesu, ale zwycięzca może być tylko jeden- szczęściarz w czepku urodzony.
Siła Leny tkwi w jej doskonałej znajomości ortografii i historii!
Wielkiego zaskoczenia nie było, gdy na liście zakwalifikowanych do drugiego etapu XII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” zamieszczono nazwisko uczennicy VI klasy SP w Ryczówku- Leny Sierki , raczej ogromna radość, wszak uzyskała ponad 94 punkty.
Na skutek decyzji Wojewódzkiej Komisji Konkursowej w Krakowie dzisiaj zasiadła razem z siedemdziesięcioma najlepszymi uczniami, aby w finale współzawodniczyć o tytuł laureata. Warto sprawdzać swoje możliwości, bo jak zapewnia główny organizator konkursu „Stowarzyszenie Polonistów”, laureaci, zgodnie z Rozporządzeniem MEN, otrzymują 2 punkty w rekrutacji do szkół i dyplom uznania. Ale czy to ważne??? Najważniejsza jest satysfakcja, w końcu Lena jest już jedną z najlepszych i odniosła wielkie zwycięstwo. Braaawo!!!
Dodatkowe zajęcia sportowe
Nasza szkoła przystąpiła do programu Aktywny do Kwadratu w ramach Aktywnej Szkoły. Uczniowie uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, co pomaga im w odkrywaniu talentów, wzmacnianiu motywacji, pasji do sportu, dbaniu o własne zdrowie, rozwoju fizycznym, społecznym, poznawczym, organizacyjnym. Uczestnicy korzystają z alternatywnej, aktywnej formy spędzania wolnego czasu, która zapewnia im pożądany ruch, ale też dobrą zabawę wśród rówieśników jak również naturalny sposób na odprężenie, co obniża poziom stresu i poprawia nastrój.
Sport w szkole to doskonałe rozwiązanie, które obejmuje pracę w grupie, organizację czasu i działanie zespołowe. Te istotne wartości uczą współpracy, rozumienia celów budując empatię, zaufanie i ryzyko dzielenia się odpowiedzialnością. Zapewniając regularne działania w zakresie aktywności sportowej, które są kluczowe dla zdrowia i ogólnego rozwoju uczymy dzieci, młodzież dbałości, odpowiedzialności za własne zdrowie.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy!
Dnia 23 października uczniowie klasy IV, V i VI wzięli udział w lekcji online pt. „Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc”.
Podczas lekcji przytoczono różne formy przemocy oraz od kogo możemy jej doświadczyć. Zostały również przytoczone obawy związanymi ze zgłoszeniem takich sytuacji oraz do kogo można się zwrócić po pomoc. Na koniec uczniowie dowiedzieli się, jak Telefon Zaufania może Im pomóc – od rozmowy o swoich wątpliwościach po wsparcie w decyzji o zgłoszeniu przemocy.
WYCIECZKA NA PÓŁNOCNĄ JURĘ
Przy sprzyjającej jesiennej aurze uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do Olsztyna, Złotego Potoku i Żarek. Zwiedzili zamek w Olsztynie i Muzeum Krasińskich w Złotym Potoku. Sycąc oczy jesiennymi barwami spacerowali po Rezerwacie Parkowe, docierając do Bramy Twardowskiego. Wyjazd zakończył się warsztatami i konsumpcją pizzy w Przystani Leśniów w Żarkach. Atrakcje wycieczki i wspaniała atmosfera na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Mecz piłki nożnej
W piątek 18 października uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Wisły Kraków a Bruk-Bet Termalica.
Wydarzenie odbyło się na stadionie Wisły Kraków, co stanowiło wspaniałą okazję, aby dzieci mogły zobaczyć profesjonalną grę piłkarzy na żywo, a także doświadczyć emocji związanych z rywalizacją sportową.
Dla wielu z nich było to pierwsze tego typu wydarzenie, co dodatkowo podkreślało wagę tego wyjazdu. Mecz zakończył się zwycięstwem Wisły Kraków, a kibicowanie było pełne energii i radości.⚽️🙂
1
Dzień Edukacji Narodowej
Tegoroczny Dzień Nauczyciela był nietypowy.
Zaczął się od piosenki "Całkiem nowa bajka", do której uczniowie klasy 2 i 3 wykonali spontaniczny taniec.
A potem.... niespodzianka! Nauczyciele naszej szkoły wspaniale wykonali piosenkę "Witajcie w naszej bajce", przyznając, że szkoła to też swego rodzaju bajka. Pięknie zaprezentował się prowadzący uroczystość Antoni oraz trio z klasy 5 i 6 śpiewające wesołą piosenkę dla nauczycieli. Młodsi uczniowie wykonali piosenkę, wiersze oraz przekazali pedagogom płynące z serca życzenia.
Na zakończenie naszej uroczystości odbył się konkurs dla nauczycieli. Panie nauczycielki rysowały z zamkniętymi oczami przedmiot, który wykorzystują na swoich lekcjach, liczyły w pamięci sumę wszystkich cyfr, śpiewały do wylosowanego tekstu na melodię " Wlazł kotek na płotek" i piły sok cytryny.
W konkursie zwyciężyła Pani Dyrektor Gabriela Ekiert, a drugie miejsce ex aequo zdobyły Panie Weronika Skóra i Joanna Bakowska.
Nasza szkolna uroczystość była bardzo udana, dostarczyła wszystkim wiele uśmiechu i radości.
5
SPRZĄTAMY DLA POLSKI
SPRZĄTAMY DLA POLSKI - to ogólnopolska akcja skierowana w szczególności do dzieci i młodzieży. Głównym celem przedsięwzięcia jest sprzątanie terenów zielonych I promowanie proekologicznej postawy dbania na co dzień o czystość naszej planety. Uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki sprzątali pobocza lokalnych dróg. Okazało się, że śmieci jest dużo i ciągle są osoby o niskiej świadomości ekologicznej i niskiej kulturze osobistej. To smutne, ale wierzymy, że dzięki takim akcjom to się zmieni!
18
Kredkobranie
Z całego serca dziękujemy za okazane wsparcie i udział w akcji KREDKOBRANIE!😇👏
Ogólnopolskie Dyktando
Uczniowie naszej szkoły 26 września też przystąpili do XII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Spośród rywalizujących w tym przedsięwzięciu, nawiązującym do najważniejszych postaci i wydarzeń historii Polski, wyjątkowo dobrze wypadły uczennice: Lena Sierka z kl. VI , Amelia Ładoń z kl. VIII ,Emilia i Julia Libront z klasy V. Zdobyły ponad 80% możliwych do uzyskania punktów. Mamy nadzieję, że prace pozytywnie przejdą weryfikację i uczennice znajdą się wśród 70 najlepiej piszących, aby zawalczyć o tytuł laureata. Gratulujemy i życzymy sukcesu.
Zbiórka dla powodzian
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom Ryczówka za zaangażowanie i wsparcie w zbiórce darów dla powodzian. Wasza pomoc i wsparcie jest nieocenione, a dzięki Wam wiele osób dotkniętych tragedią otrzyma niezbędną pomoc. Dziękujemy!❤️
Dzień Chłopaka
Nikt się tego nie spodziewał! Nasze zajęcia lekcyjne zamieniły się w prawdziwą imprezę taneczną. Z okazji Dnia Chłopaka zorganizowano wyjątkową dyskotekę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
To był dzień pełen uśmiechu, dobrej zabawy i pozytywnej energii.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy!
12
Rajd Hardego
RAJD HARDEGO - Super rajd z elementami gry terenowej! Przenieśliśmy się w czasy II wojny światowej. Na trasie czekały na nas zadania przygotowane przez rekonstruktorów, osadzone w realiach okupacji niemieckiej. Uczciliśmy ofiary represji niemieckiej oraz Światowy Dzień Turystyki. Formuła rajdu bardzo nam się podoba i już czekamy na kolejny, by znowu wczuć się w rolę partyzantów.
4
„Równość - Wolność - Niepodległość”
W piątek 27 września uczniowie klasy 6 uczestnicząc w wykładzie organizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach, w ramach projektu „Równość - Wolność - Niepodległość”, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat przebiegu Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej.
Wierzymy, że takie wydarzenia poszerzają horyzonty naszych uczniów i zachęcają ich do dalszego poznawania historii Polski.🇵🇱
Europejski Dzień Języków
26 września to Europejski Dzień Języków, obchodzony z inicjatywy Rady Europy od 2001 roku. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić ten dzień podejmując próbę przedstawienia kultury i języka kilku krajów europejskich. Poszczególne klasy zaprezentowały najważniejsze informacje o wylosowanym państwie, niektórzy zaśpiewali piosenką, poruszali się w rytm hiszpańskiej muzyki, a inni poczęstowali greckimi czy niemieckimi przysmakami.
Czy warto uczyć się języków obcych? Odpowiedź jest oczywista- wielojęzyczność niesie liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami.
35
Wyjazd na warsztaty czytelnicze i spektakl "Czerwony Kapturek"
11 września 2024r. uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w warsztatach czytelniczych w Gminnej Bibliotece w Kluczach.
Zapoznali się tam z regulaminem czytelnika, rozwiązywali quizy,zagadki, oglądali książki o różnorodnej tematyce.Po ciekawych zajęciach w bibliotece przyszła kolej na spektakl "Czerwony Kapturek" w wykonaniu aktorów Teatru Dormana w Będzinie
Była to współczesna wersja wszystkim znanej bajki. Spektakl dostarczył dzieciom wielu wrażeń i emocji.
1
Nasze szkolne Narodowe Czytanie
„ Miłość? zapomnę o niej – wśród światowej burzy pozostanie głos wspomnień... ” wybrzmiał donośny głos jednego z uczestników Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej w Ryczówku.
6 września uczniowie opuścili mury szkolne, aby w plenerze kontemplować słowa Juliusza Słowackiego. Zanim zgromadzeni zagłębili się w lekturze, zostali zapoznani z historią i ideą akcji Narodowego Czytania. Usłyszeli także fragment listu Prezydenta RP, który co roku kieruje do uczestników specjalne przesłanie.
Uczniowie z klas VII i VIII (Piotr Cieciak, Szymon Bałazy, Bartosz Chwist i Igor Flasza)przez tydzień szlifowali warsztat recytatorski, toteż prezentowane fragmenty dramatu pięknie wybrzmiały. Na szczególne owacje zasłużył Igor - przejmująca interpretacja, wyczucie tekstu, zaangażowane- jednym słowem wypadło wspaniale. Młodsi uczniowie nie czuli tremy i chętnie czytali. Zasłużyli na brawa, bowiem bez przygotowania zmierzyli się z trudnym dla nich tekstem.
Na zakończenie wykonawcy pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Zainteresowani wbiciem stempla z logo Narodowego Czytania zostali zaproszeni do biblioteki.
Za rok z pewnością dołączymy do kolejnej edycji Narodowego Czytania.
Prelekcje policji dotyczące bezpieczeństwa
Na początku każdego roku szkolnego, w naszym zespole, odbywają się prelekcje policji dotyczące bezpieczeństwa. W tym roku szkolnym już 4 września odwiedził nas Pan Mateusz Grabowski z Komisariatu Policji w Kluczach.
Podstawowym tematem poruszanym podczas prelekcji było bezpieczeństwo na drodze. Pan Grabowski przypominał uczniom i dzieciom z przedszkola, jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego, zwłaszcza na przejściach dla pieszych. Policjant podkreślał również, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze, a widoczność na drogach – ograniczona. Odblaski mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza w miejscach, gdzie brakuje odpowiedniego oświetlenia.Kolejnym ważnym aspektem, o którym mówi policjant, są zasady zachowania się w szkole oraz w jej otoczeniu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są ich prawa, ale i obowiązki w szkole. Policjant przypomniał o konieczności wzajemnego szacunku między rówieśnikami, unikania agresji i rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy. Nie zabrakło również rozmowy na temat kontaktów z obcymi. Policjant tłumaczył uczniom, jakie zagrożenia mogą wynikać z rozmów z nieznajomymi, zarówno na ulicy, jak i w Internecie. Uczniowie byli instruowani, aby unikać kontaktu z osobami, których nie znają, a w przypadku podejrzanych sytuacji natychmiast powiadomić dorosłych.
Wizyta policjanta w szkole i przedszkolu i prelekcja na temat bezpieczeństwa to niezwykle ważny element edukacji profilaktycznej. Dzięki takim spotkaniom dzieci zdobywają praktyczną wiedzę, która może uchronić je przed niebezpiecznymi sytuacjami.
Prelekcje na temat bezpieczeństwa organizowane na początku roku szkolnego mają za zadanie nie tylko przypomnieć uczniom podstawowe zasady, ale także uświadomić im, że dbanie o swoje bezpieczeństwo powinno być codziennym nawykiem. Dzięki temu dzieci stają się bardziej świadome zagrożeń, z którymi mogą się spotkać, i potrafią lepiej reagować w trudnych sytuacjach.
Inauguracja Roku Szkolnego 2024/2025
2 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2024/2025 oraz uroczyste ślubowanie i pasowanie 13 uczniów rozpoczynających naukę. W uroczystości wzięli udział rodzice, grono pedagogiczne oraz koleżanki i koledzy z klas starszych . Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas IV. Następnie pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie, że będą dobrymi uczniami, będą miały otwarte serca na wszystkich ludzi i swym zachowaniem i nauką będę sprawiali radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu nastąpił moment pasowania. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonała Pani dyrektor Gabriela Ekiert. Od tej chwili stali się prawdziwymi uczniami ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami uczniowskimi. Po części oficjalnej uczniowie otrzymali rogi obfitości oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie uroczystości Pani wicedyrektor przedstawiła wychowawców i odbyły się spotkania w klasach.
Archiwum Aktualności